Zewnętrzne lusterko do samochodu

Podstawą bezpiecznej jazdy samochodem osobowym jest odpowiednia wiedza na temat tego, co się dzieje wokół pojazdu. O tyle, o ile widoczność do przodu i na boki zapewniają duże przeszklenia i fakt, że kierowca może rozglądać się na boki, to nieco trudniej wygląda sytuacja, kiedy mówimy o widoczności do tyłu. Co prawda najczęściej tylna klapa też jest wyposażona w sporą szybę, ale głowa kierowcy nie jest w stanie tak łatwo obrócić się w tym kierunku.

Aby poprawić widoczność, a co za tym idzie bezpieczeństwo, konstruktorzy samochodów już dawno wpadli na pomysł, aby w samochodach montować lusterka wsteczne. Jedno wewnątrz kabiny i dwa lusterka boczne na zewnątrz pojazdu. Dzięki temu kierowca bez poruszania głową może sprawdzić, co znajduje się za nim i po bokach pojazdu. Dzięki temu wykonując tylko drobne ruchy głową, jest w stanie objąć wzrokiem niemal cały obszar wokół pojazdu.

Wady lusterek bocznych

Aby lusterko boczne było w stanie objąć swoim zasięgiem obszar obok i za samochodem, musi wystawać poza obrys samochodu, co powoduje niemałe utrudnienia. Przede wszystkim lusterko boczne jest niezwykle łatwo uszkodzić. W przypadku obrania złego kursu w wąskiej uliczce albo na ciasnym parkingu to najczęściej lusterko obrywa jako pierwsze. Element ten może ulec uszkodzeniu nie tylko z winy kierowcy, ale i innych uczestników ruchu drogowego. Często zdarza się, że w zaparkowanych samochodach wystające lusterka padają ofiarami nieuważnych przechodniów, rowerzystów czy kierowców.

W przypadku uszkodzenia lusterka musisz liczyć się z wydatkiem przynajmniej kilkuset, a czasami kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od modelu twojego samochodu i tego, ile gadżetów producent umieścił wewnątrz lusterka.

Budowa lusterka bocznego

W zależności od rocznika, modelu i producenta samochodu lusterko boczne może być proste i tanie, ale może być też skomplikowaną maszyną. Poniżej znajdziesz listę komponentów, z których składa się typowe lusterko samochodowe.

  • Rama
  • Wkład
  • Szkło
  • Pokrywa lusterka
  • Mechanizm do regulowania
  • Kierunkowskaz
  • Czujniki
Kategorie: Uncategorized

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *