Alergiczny nieżyt nosa – jak z nim walczyć?

Nieżyt nosa na tle alergicznym to jeden z najczęstszych objawów alergii wziewnych. Pojawia się zazwyczaj sezonowo, ale może przejść w stan przewlekły lub być spowodowany alergenem, z którym styczność możliwa jest przez cały rok. Dowiedz się, jak leczyć alergiczny nieżyt nosa, dlaczego tego rodzaju katar nie mija samoistnie oraz jak zminimalizować kontakt z czynnikami go wywołującymi.

Alergiczny nieżyt nosa – przyczyny i objawy

Nieżyt nosa na tle alergicznym spowodowany jest najczęściej uczuleniem na pyłki drzew, traw i bylin oraz zarodniki grzybów i pleśni [1]. Tego rodzaju alergie mają charakter sezonowy, jednak jeśli nie są leczone, ich objawy, w tym katar, mogą stać się chroniczne [2]. Mogą też doprowadzić do rozwoju astmy lub zapalenia zatok, dlatego w żadnym razie nie należy ich lekceważyć i czekać aż miną samoistnie. Alergiczny nieżyt nosa pojawia się również w przypadku alergii całorocznych, na przykład na roztocza kurzu domowego czy sierść zwierząt. Katar pojawia się w wyniku stanu zapalnego błon śluzowych nosa. Jest to konsekwencja reakcji uczuleniowej, która aktywuje układ immunologiczny i powoduje gwałtowny wyrzut histaminy, a następnie stan zapalny w tkankach, które mają styczność z alergenem [3]. Alergiczny nieżyt nosa objawia się kichaniem i charakterystyczną wodnistą wydzieliną z nosa. Nieleczony może sprzyjać rozwojowi zapalenia zatok [2], jest też bardzo uciążliwą dolegliwością, utrudniającą oddychanie, spokojny sen i pogarszającą ogólne samopoczucie.

Leczenie nieżytu nosa na tle alergicznym

W leczeniu kataru na tle alergicznym stosuje się leki przeciwhistaminowe [4], immunterapię alergenową [5] oraz kortykosteroidy o działaniu miejscowym [6]. Szybką ulgę przy trudnościach z oddychaniem spowodowanych katarem siennym przyniesie spray do nosa Nasometin Control*, produkt leczniczy na alergie wziewne dla osób dorosłych. Jedna aplikacja wystarcza na cały dzień [7], a poręczne opakowanie bez trudu można zmieścić w nawet małej torebce.

Oprócz tego zaleca się przeprowadzenie testów, tak by ustalić rodzaj alergenów wywołujących reakcję uczuleniową. Przy podejrzeniu alergii wziewnej najczęściej przeprowadza się testy skórne lub śródskórne, które polegają na aplikacji niewielkiej ilości alergenu i obserwowaniu, czy pojawi się reakcja. Dokładne określenie alergenu umożliwia zastosowanie immunoterapii alergenowej.

Jak radzić sobie z alergicznym nieżytem nosa domowymi sposobami?

Jest kilka domowych sposobów, które pomogą złagodzić objawy alergii wziewnej i są wskazane jako metody wspomagające właściwe leczenie, w tym stosowanie sprayu donosowego z kortykosteroidami. Po ustaleniu rodzaju alergenów wywołujących reakcję uczuleniową warto dołożyć starań, by w miarę możliwości unikać kontaktu z nimi. W wietrzną i słoneczną pogodę, gdy stężenie pyłków i innych alergenów wziewnych w powietrzu jest wysokie, należy w miarę możliwości pozostać w domu i unikać intensywnego wietrzenia pomieszczeń. Przydatne jest również zapoznanie się z kalendarzem pylenia drzew, traw, chwastów, grzybów i pleśni – jest on dostępny na stronie Polskiego Towarzystwa Alergologicznego [8]. Można też zaopatrzyć się w filtr oczyszczający powietrze w mieszkaniu – to rozwiązanie przydatne zwłaszcza przy alergii na roztocza kurzu domowego. Przy uczuleniu na pyłki warto zaraz po przyjściu do domu wziąć prysznic i zmienić ubranie.

Przypisy:

1. Monika Świerczyńska- Kępa, Alergeny wziewne „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/57681,alergeny-wziewne, data dostępu 11.03.2022.

2. Monika Świerczyńska- Kępa, Alergiczny nieżyt nosa, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/57586,alergiczny-niezyt-nosa, data dostępu 11.03.2022.

3. Emeryk A., Rapiejko P., Lipiec, A., Alergiczny nieżyt nosa – kompendium dla lekarzy, Poznań 2013.

4. Samoliński B., Arcimowicz M. (red.): Polskie Standardy Leczenia Nieżytów Nosa (PoSLeNN). Alergologia Polska 2013.

5. Jura-Szołtys E., Rogala B., Immunoterapia w alergiach sezonowych, Alergia Astma Immunologia 2016, 21 (1): 44-48.

6. Arcimowicz M.: Skuteczne i bezpieczne leczenie alergicznego nieżytu nosa. Alergopro_l 2015; 11(3): 11-22.

7. Charakterystyka Produktu Leczniczego Nasometin Control.

8. Kalendarz Pylenia Roślin w Polsce PTA. https://www.pta.med.pl/wp-content/uploads/kalendarz_zbiorczy_2017_X.pdf, data dostępu 11.03.2022.

* Nasometin Control, 50 mikrogramów/dawkę, aerozol do nosa, zawiesina. Skład: Każde rozpylenie zawiera odmierzoną dawkę 50 mikrogramów [µg] mometazonu furoinianu (w postaci mometazonu furoinianu jednowodnego). Lek zawiera 0,02 mg/dawkę chlorku benzalkoniowego. Wskazania: leczenie objawów zdiagnozowanego przez lekarza sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa u dorosłych w wieku od 18 lat. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą; nieleczone miejscowe zakażenie błony śluzowej nosa (tj. opryszczka); niedawno przebyta operacja nosa lub uraz nosa (do czasu wyleczenia, gdyż kortykosteroidy hamują gojenie się ran). Podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, A-6250 Kundl, Austria. Podmiot promujący: Sandoz Polska Sp. z o.o., ul. Domaniewska 50C, 02-672 Warszawa, tel. 22 209 70 00, www.sandoz.pl.

Kategorie: Zdrowie i uroda

Komentowanie jest wyłączone