Oponiak mózgu jak szybko rośnie?

Objawy i oznaki guza mózgu zależą od wielkości guza, jego lokalizacji i szybkości wzrostu. Guz mózgu może powodować różne objawy, ponieważ może naciskać na tkankę mózgową lub może wrastać w tkankę mózgową i uszkadzać funkcję tej konkretnej tkanki mózgowej. W ten sposób guz może uszkadzać i niszczyć obszary odpowiedzialne za nasze zmysły, ruchy, równowagę, mowę, pamięć i zachowanie. Guzy mózgu mogą również powodować obrzęk otaczającej tkanki mózgowej (obrzęk), co dodatkowo zwiększa ciśnienie i objawy. Guz mózgu może również wpływać na ośrodek hormonalny mózgu w podwzgórzu/przysadce mózgowej i w ten sposób prowadzić do zmian w szerokim zakresie funkcji hormonalnych w organizmie.

Na początku objawy i oznaki mogą być niejasne, mogą pojawiać się i znikać, co utrudnia postawienie diagnozy. Inne choroby mogą powodować podobne objawy i oznaki.

Oponiak to guz wywodzący się ze specjalnych komórek, tak zwanych komórek kapelusza pajęczynówki, które znajdują się w błonach otaczających mózg i rdzeń kręgowy. Oponiak może zatem pojawić się wokół mózgu lub wokół rdzenia kręgowego. Najczęściej siedzi wokół mózgu. Zdecydowana większość oponiaków jest łagodna, co oznacza, że nie zawierają komórek nowotworowych. Występuje także zwapniały oponiak mózgu. Za chwilę dowiesz się jakie są oznaki występowania oraz jak wygląda nieleczony oponiak mózgu.

U kogo występują oponiaki mózgu?

Częstość występowania oponiaków wzrasta z wiekiem i pojawia się częściej u kobiet niż u  mężczyzn. Powód, dla którego niektóre oponiaki rozwijają się, nie jest całkowicie ustalony. Uważa się jednak, że u niektórych jest nieco większe ryzyko zachorowania na ten typ guza niż u innych.

Czynniki ryzyka rozwoju:

  • Radioterapia głowy
  • Neurofibromatoza typu drugiego, rzadka choroba wrodzona

Jakie są objawy oponiaka?

Oponiak mózgu jak szybko rośnie?Łagodny oponiak rośnie powoli i może stać się duży, zanim pacjent odczuje jego objawy. Jednym z objawów może być nowo pojawiająca się padaczka, inne objawy zależą od tego, na co guz „naciska” ośrodkowy układ nerwowy, takie jak zmiana zachowania psychicznego, utrata wzroku, utrata węchu lub osłabienie rąk lub nóg.

Niektóre oponiaki są wykrywane przez przypadek całkowicie bez objawów chorobowych u pacjenta. Może tak być na przykład w przypadku, gdy pacjent upadł i doznał obrażeń, w związku z czym osoba jest badana w poszukiwaniu złamań kości lub krwawienia.

Jak leczyć oponiaka?

Małe oponiaki, które dają pacjentowi niewiele objawów lub nie dają żadnych objawów, zazwyczaj nie są usuwane. Zamiast tego pacjent będzie poddawany regularnym skanom, aby sprawdzić wielkość oponiaka czy guz rośnie, a pacjent zostanie zapytany, czy odczuwa więcej objawów guza.

Jak wygląda operacja usunięcia oponiaka oraz po operacji oponiaka kiedy do pracy? Jeśli oponiak daje pacjentowi objawy, można go usunąć za pomocą operacji. W zależności od lokalizacji oponiaka usunięcie całego guza może być łatwiejsze lub trudniejsze. Oponiak a picie alkoholu, jak to wygląda? Zwłaszcza po operacji lepiej jest się wstrzymać z alkoholem na jakiś czas.

Rekonwalescencja po operacji oponiaka. Jeśli neurochirurgowi uda się usunąć całego oponiaka, pacjent jest zdrowy. Jeśli nie jest możliwe usunięcie oponiaka ze względu na jego lokalizację, lub można usunąć tylko jego część, możesz napromieniować oponiaka, aby się nie powiększył.

Oponiak śmiertelność – 90 procent żyje po 10 latach, zarówno po chirurgicznym usunięciu guza, jak i po radioterapii. 

Kategorie: Zdrowie i uroda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *